Jesteś tutaj: Start / AKTUALNOŚCI / 2014/2015

2014/2015

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

Przejdź do - Trochę historii, odrobina survivalu i  zmagania językowe  czyli wymiana w Geithain/Niemcy

Trochę historii, odrobina survivalu i zmagania językowe czyli wymiana w Geithain/Niemcy

Jaka jest recepta na dobry początek wakacji? Czy ostatnie dni roku szkolnego zawsze muszą oznaczać nudę i nerwowe oczekiwanie na świadectwo? A może obawę o reakcję rodziców? Są też pewnie tacy, którzy wakacje postanawiają rozpocząć trochę wcześniej niż ustalił to w kalendarzu Minister Edukacji. I w pewnym sensie my także do nich należymy. Nasze „wagary kontrolowane” rozpoczęły się w niedzielę 21 czerwca 2015r. na dworcu w Kutnie. Tego dnia grupa 12 uczniów naszej szkoły wraz z opiekunami udała się do oddalonego o ok. 500 km Geithain, aby uczestniczyć w wymianie ze szkołą partnerską, czyli Międzynarodowym Gimnazjum Ekonomicznym. Współpraca naszych szkół rozpoczęła się trzy lata temu. Tegoroczna wymiana była drugim spotkaniem młodzieży z obydwu szkół ( we wrześniu 2014r. mieliśmy okazję gościć u nas uczniów z Geithain).

28 lipca 2015
Czytaj więcej o: Trochę historii, odrobina survivalu i zmagania językowe czyli wymiana w Geithain/Niemcy
Przejdź do - Wasztaty przyrodnicze klas IB i IC

Wasztaty przyrodnicze klas IB i IC

W dniach od 8 do 11 czerwca klasy IB i IC brały udział w wycieczce do Kotliny Kłodzkiej. Pierwszym punktem wyjazdu było zwiedzanie Wrocławia oraz wizyta w tamtejszym Afrykarium i ogrodzie zoologicznym. Kolejny dzień minął pod znakiem wędrowania po górach (Błędne Skały i Szczeliniec Wielki). Mimo, że pogoda zdecydowanie nie była sprzymierzeńcem wycieczkowiczów, wszyscy dobrze się bawili wśród zapierającej dech w piersiach przyrody.

25 czerwca 2015
Czytaj więcej o: Wasztaty przyrodnicze klas IB i IC
Przejdź do - Zbigniewowi Pawłowskiemu in memoriam

Zbigniewowi Pawłowskiemu in memoriam

O każdym człowieku można na pewno powiedzieć coś bardzo oficjalnego, co przypomina bardziej notę biograficzną niż żywe wspomnienie.
Gdybyśmy w ten sposób wspominali Pana Zbigniewa Pawłowskiego, to trzeba by powiedzieć:
nauczyciel I Liceum im. Gen. J.H. Dąbrowskiego, kierownik internatu Dąbrowszczaka, harcerz, harcmistrz, drużynowy, Komendant Szczepu w naszej szkole, wychowawca młodzieży.
Odszedł zasłużony pedagog.
My wszyscy, nauczyciele i harcerze z Dąbrowszczaka, pamiętamy Pana Zbyszka jeszcze inaczej. Uprzejmy, zawsze pogodny i energiczny mężczyzna. Nigdy nie zdarzyło się,  by odmówił swej pomocy. Jeśli tylko mógł, był ze swoją szkołą i wspomagał ją.
Do końca pracował w komisji socjalnej, poświęcając swój czas innym nauczycielom i pracownikom. Tryskał optymizmem, zawsze uczynny… po prostu dobry.
Bywał na wszystkich organizowanych przez Jego Liceum uroczystościach, koncertach, spektaklach. Gratulował, cieszył się sukcesami młodzieży. Nie zapomnimy obecności Druha Pawłowskiego na uroczystości nadania I Kutnowskiemu Szczepowi Innominata imienia Harcerskiej Kompanii Szturmowej 37 p.p. Mimo iż nie najlepiej się czuł, towarzyszył nam - swoim następcom . Był ze szczepem, którego kiedyś, wcześniej został komendantem.
Panie Zbigniewie, Panie Profesorze, Druhu Harcmistrzu! W Dąbrowszczaku, w naszym Liceum, stąpamy po śladach tych pokoleń , które przed nami były w tej szkole . Od dziś także po Twoich śladach…

Społeczność Dąbrowszczaka

15 czerwca 2015
Przejdź do - Europejski sukces Kacpra

Europejski sukces Kacpra

Kacper Stoś, uczeń klasy IB został laureatem tegorocznej IX edycji Młodzieżowego Parlamentu Europejskiego. Sporządzenie projektu rezolucji w sprawie Partnerstwa Wschodniego ze szczególnym uwzględnieniem obecnej sytuacji na Ukrainie, uczestnictwo w zajęciach warsztatowych i symulacji obrad Parlamentu Europejskiego to tylko niektóre części projektu edukacyjnego organizowanego przez eurodeputowanego Jacka Saryusz Wolskiego. W przedsięwzięciu brali udział uczestnicy z licznych szkół województwa łódzkiego (w tym z prestiżowych łódzkich liceów), a ich dokonania zostały podsumowane 8 maja 2015 roku podczas sesji plenarnej w Instytucie Europejskim w Łodzi. Nagrodą za sukces jest wyjazd studyjny do Brukseli, na który laureat pojedzie wraz z opiekunem Andrzejem Michałkiewiczem.
Warto dodać, iż w pierwszej piątce rozgrywki finałowej, znalazło się jeszcze dwoje uczniów Liceum Dąbrowskiego – Przemysław Rył i Olga Rosiak.

16 czerwca 2015

Prawybory

Dnia 30.04.15r. w naszej szkole odbyły się prawybory zorganizowane w ramach projektu „Młodzi głosują”, we współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Uczniowie mieli możliwość wyboru kandydata spośród 11 komitetów wyborczych. W głosowaniu udział wzięło 110 osób. Komisja Wyborcza w składzie: Anna Woźniak, Martyna Stolińska, Małgorzata Woźniak i Daria Stefańska podliczyła głosy i już w niedzielę( tj. 10.05.15r.) okaże się, jak szkolne głosowanie odzwierciedla ogólnopolskie wybory. Koordynatorem całego przedsięwzięcia była p. prof. Emila Konwerska.

Przejdź do - Happening Patriotyczny

Happening Patriotyczny

Dziś w szkole harcerze z I Kutnowskiej Drużyny Wędrowniczej im. T. Rejtana oraz z 9 Kutnowskiej Drużyny Wędrowniczej zorganizowali happening patriotyczny z okazji zbliżającego się Święta Flagi. Wędrownicy zaprosili nas do wspólnego zdjęcia z białymi i czerwonym balonikami. „Zdecydowaliśmy się zorganizować happening patriotyczny, ponieważ chcieliśmy pokazać uczniom naszej szkoły, że Święto Flagi może być bardzo radosnym i wesołym. Chodziło nam o patriotyzm w inny wydaniu.” – powiedziała drużynowa I Kutnowskiej Drużyny Wędrowniczej pwd. Olga Rosiak.

30 czerwca 2015
Przejdź do - Kutnowski Piknig Naukowy

HUBERT SMOLIŃSKI, multiolimpijczyk - absolwent Dąbrowszczaka

Udział w olimpiadach przedmiotowych daje prestiż i możliwości - zwolnienie z egzaminów maturalnych oraz gwarancję dostania się na najlepsze wyższe uczelnie w Polsce. Hubert Smoliński - tegoroczny absolwent naszej szkoły posiada nie lada osiągnięcia! Już jako uczeń klasy drugiej liceum zdobył tytuł finalisty z wyróżnieniem olimpiady artystycznej (sekcja muzyki), finalisty olimpiady wiedzy o Polsce i świecie współczesnym oraz finalisty olimpiady wiedzy o Unii Europejskiej...

6 maja 2015
Czytaj więcej o: HUBERT SMOLIŃSKI, multiolimpijczyk - absolwent Dąbrowszczaka
Przejdź do - Zakończenie roku klas III
Przejdź do - Ib i IIb na XV Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki w Łodzi

Ib i IIb na XV Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki w Łodzi

22 kwietnia 2015 r. (Dzień Ziemi) klasy matematyczno-geograficzne I i II brały udział w XV Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki w Łodzi na WYDZIALE NAUK GEOGRAFICZNYCH UŁ. Najpierw wysłuchaliśmy wykładu prof. dr hab. Zbigniewa Rdzawego „Park Narodowy Wysokich Taurów – walory, osobliwości, zagrożenia”. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek na temat tego największego parku narodowego na terenie Alp, m.in. wyjątkowe zróżnicowanie krajobrazów, bogactwo flory i fauny, lodowce ulegające recesji, infrastruktura i ruch turystyczny...

24 kwietnia 2015
Czytaj więcej o: Ib i IIb na XV Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki w Łodzi