Jesteś tutaj: Start / AKTUALNOŚCI / 2009/2010

2009/2010

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

Zlot na krakowskich Błoniach

Uczestniczyło w nim 7 500 harcerzy! Organizatorzy nie pozwolili się nam nudzić podczas 10 dni zlotu. Mogliśmy uczestniczyć w dziesiątkach zajęciach (np. wspinać się na ściance, uczyć się żonglować czy jeździć na jednokołowym rowerku) lub bezpłatnie zwiedzać Wawel, przeróżne muzea, ZOO. Ale przede wszystkim mogliśmy poznać jedno z najpiękniejszych polskich miast jakim jest Kraków.

28 sierpnia 2010

Stowarzyszenie Przeszczepionych Serc

Miej serce dla serca. Hasło, które być może niewiele znaczy dla nas w życiu codziennym, kiedy jesteśmy otoczeni natłokiem obowiązków. W naszej szkole ostatnio mieliśmy okazję na chwilę zwolnić i zastanowić się nad dosyć ważnym, a zarazem tematem, mianowicie transplantacją narządów.

 

27 kwietnia 2010
Czytaj więcej o: Stowarzyszenie Przeszczepionych Serc

Sztandar odnaleziony

Powszechnie uważano, iż sztandar I Kutnowskiej Drużyny Wędrowniczej im. T. Rejtana wywodzącej się z murów naszej szkoły zaginął, ale do czasu Jubileuszowego Zlotu Związku Harcerstwa Polskiego w Krakowie na Błoniach w 2010r. Bowiem podczas wycieczki wędrowników do Muzeum Harcerstwa sztandar pochodzący z 1920r. został odnaleziony. Była to niezwykle wzruszająca chwila dla wszystkich harcerzy - nie zabrakło łez. Sztandar, który uważany był za zaginiony lub po prostu zniszczony, wisiał jako eksponat w muzeum. Okazało się, iż gdy zaczęła się II wojna światowa, harcerz z naszej drużyny schował go pod podłogę szafy, w której przeleżał tak do lat 90-tych, dlatego jest w tak nienaruszonym stanie. Następnie został przekazany Chorągwi Łódzkiej, z której trafił do muzeum. Sztandar, mamy nadzieję, że już niedługo wróci do miejsca swego pochodzenia. To wspaniałe dziedzictwo i namacalny dowód związku naszej reaktywowanej drużyny z żyjącymi kiedyś prekursorami harcerstwa na Ziemi Kutnowskiej z "Legendarnej Jedynki". 

Historia sztandaru: Istnieją różne wersje co do sztandaru harcerskiego. Jedna z nich głosi, że harcerze posiadali sztandar już na początku 1920r. (nie wiemy, kiedy i przez kogo ufundowany), z tym sztandarem wymaszerowali na front. 

Oto scena z ich wymarszu: „ … uczniów swoich skautów, z profesorem Woyczyńskim na czele, którzy wstąpili do wojska, jako ochotnicy pod sztandarem swoim harcerskim, żegnał dyrektor gimnazjum p. Kostro.” A więc sztandar poszedł na front z harcerzami, jego chorążym był Eugeniusz Filipowicz. Po powrocie z frontu sztandar harcerski został udekorowany przez władze miasta srebrną lilijką. W dniu 11 listopada 1936r. sztandar harcerski został wyróżniony przez 37 Pułk Piechoty.

Sztandar przejęło wojsko i odtąd przechowywany był w pułku razem ze sztandarem wojskowym. Zastępca dowódcy ppłk J. Dadlez mówił o sztandarze: „ Dzieje sztandaru harcerskiego sięgają roku 1920, kiedy to harcerze zasilili szeregi 37 PP i znaleźli się w kompanii szturmowej.”

26 sierpnia 2010

Katastrofa samolotu prezydenckiego

Z inicjatywy społeczności uczniowskiej I Liceum udaliśmy się w środę 14.04 pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego w celu złożenia kwiatów i oddania hołdu ofiarom katastrofy samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem.

14 kwietnia 2010

Gratulujemy

Gratulujemy tegorocznym maturzystom wspaniałych wyników i 100% zdawalności tegorocznego egzaminu dojrzałości.

30 czerwca 2010

Gimnazjaliści!

Dla uczniów gimnazjów w dniu 26.06 sekretariat będzie czynny w godzinach 09:00-14:00.

24 czerwca 2010