Jesteś tutaj: Start / KOMUNIKATY

KOMUNIKATY

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Józefa Piłsudskiego w Łodzi zaprasza grupy zorganizowane na wakacyjne spotkania.

Dział Zbiorów Specjalnych

 Książka dziecięca dawniej i dziś

W trakcie spotkań dzieci będą mogły obejrzeć unikatowe książeczki z Muzeum Książki Dziecięcej: książeczki przestrzenne, pełne niespodzianek miękkie maskotki, książeczki zapachowe, dotykowe i dźwiękowe oraz takie, które czytają się same. Pokażemy, jak zostać bohaterem bajki i przenieść się w świat pełen magii.

  • Biblioteczny Park Jurajski

Uczestnicy zajęć zobaczą jak wyglądały dinozaury, usłyszą ich głosy i obejrzą przyrodę sprzed milionów lat. Dzięki trójwymiarowym, panoramicznym ilustracjom i towarzyszącym im niesamowitym dźwiękom przeniosą się do prehistorycznego świata prosto do epoki dinozaurów.

  • Świat w obrazkach - historia komiksu

Zajęcia dla miłośników komiksów. Z liczącej ponad 4800 tytułów Kolekcji pokażemy te najstarsze i najnowsze, polskie i zagraniczne: począwszy od 120 przygód Koziołka Matołka czy Tytusa, Romka i ATomka poprzez najbardziej rozpoznawalne komiksy amerykańskie, francuskie i belgijskie, aż po japońskie mangi i powieść graficzną.

KONTAKT: Dział Zbiorów Specjalnych - tel. 42 663-03-24 / e-mail zbioryspecjalne@wbp.lodz.pl

Powyższe zajęcia są bezpłatne! 

Dział Zbiorów Audiowizualnych

  • Wakacje z Kindloteką

Warsztaty dla dzieci: Robot Dash, Makey, Makey, Kodowanie na dywanie.

Amazon STEM Kindloteka to program edukacyjny skierowany do uczniów i nauczycieli.S (Science Nauka) T (Technology Technologia) E (Engineering Inżynieria) M (Math Matematyka).

KONTAKT: Dział Zbiorów Audiowizualnych - tel. 42 663-03-59 / e-mail muzykalia@wbp.lodz.pl

Powyższe zajęcia są bezpłatne! 

Zapraszamy także do korzystania ze stałej oferty lekcji bibliotecznych i warsztatów, która jest aktualna w okresie wakacyjnym: https://www.wbp.lodz.pl/lekcje-biblioteczne.html

Z poważaniem

Ewa Baranowska, Jolanta Zwierzyńska
Specjalistki ds. promocji

Biuro Promocji
Wojewódzka Biblioteka Publiczna
im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi

ul. Gdańska 100/102, 90-508 Łódź
tel. /+48/ 42 663 03 38
promocja@wbp.lodz.pl
https://wbp.lodz.pl

23 czerwca 2022

Przygoda z Tatą

Już 19 czerwca w Łodzi odbędzie się gra miejska pod nazwą Przygoda z Tatą. Rodzinne wydarzenie wystartuje o godzinie 10:00, a start i meta znajdować się będą w Parku Poniatowskiego.

Dzięki zabawie tegoroczny Dzień Ojca będzie wyjątkowym wydarzeniem dla wszystkich rodzin z dziećmi, które wezmą w niej udział. Na uczestników czekają zagadki, konkurencje umysłowe i sprawnościowe, nowe aktywności i niespodzianki to wszystko podczas kilku godzin bezpłatnej imprezy.

Do wspólnej zabawy zapraszamy drużyny składające się z ojców oraz dzieci w każdym wieku. Do teamu mogą dołączyć również mamy. Nie ma ograniczeń w liczebności rodzinnej drużyny. Wszyscy, którzy wezmą udział w imprezie, mogą liczyć na wiele atrakcji, przygód i pamiątek oraz wezmą udział w losowaniu voucherów na weekendowy, rodzinny pobyt na Mazurach. Na zwycięzców czekają specjalne nagrody.

Dodatkowe informacje, regulamin i formularz zgłoszeniowy do znalezienia  na stronie https://przygodaztata.azs.pl/miasta/lodz/.

17 czerwca 2022

List Ministra Edukacji

Szanowni Państwo Dyrektorzy, Nauczyciele, Pracownicy Oświaty,

Przedstawiciele Samorządów,

Szanowni Rodzice,

Drodzy Uczniowie, 

od kilkunastu dni za naszą wschodnią granicą trwają działania wojenne prowadzone przez Rosję przeciwko narodowi ukraińskiemu. Wydarzenia te w ogromnym stopniu wpłynęły także na sytuację w naszym kraju. Od początku wojny postawa polskiego społeczeństwa – solidarność z Ukrainą, która przejawia się przede wszystkim w bezinteresownym niesieniu pomocy – jest godna najwyższego uznania. Ogrom cierpienia jakiego doświadczają Ukraińcy jest niewyobrażalny. Zdajemy sobie sprawę z tego, że naszym wspólnym zadaniem jest obecnie zapewnienie uchodźcom dogodnych warunków bytowych, umożliwienie podjęcia pracy, a także kontynuowania edukacji i nauki.

Z ogromnym szacunkiem przyglądam się zaangażowaniu Dyrektorów i Nauczycieli w proces przyjmowania dzieci i młodzieży z Ukrainy do naszych szkolnych wspólnot. Zdaję sobie sprawę z tego, że podejmowane przez Państwa działania wiążą się z ogromnym wysiłkiem podyktowanym koniecznością dostosowania rzeczywistości szkolnej do obecnych wyzwań. Naszym celem jest maksymalne wsparcie Państwa w tych działaniach. W związku z tym przygotowaliśmy szereg materiałów informacyjnych oraz rekomendacji dotyczących przyjmowania uczniów ukraińskich do polskich przedszkoli, szkół i placówek oświatowych. Wprowadziliśmy również zmiany w przepisach, dzięki którym możliwe będzie łatwe i elastyczne tworzenie klas przygotowawczych.

Obecnie w parlamencie procedowany jest projekt ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. W dokumencie tym z zakresu oświaty wprowadzone zostały rozwiązania, które pozwolą na zapewnienie kształcenia oraz wychowania uczniom będącym obywatelami Ukrainy. W tym celu umożliwiamy tworzenie innych lokalizacji prowadzenia zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych. Pozwoli to na zwiększenie bazy miejsc na potrzeby edukacji ukraińskich dzieci. Lokalizacje te organizacyjnie będą podporządkowane szkołom lub przedszkolom. Dodatkowo wprowadzone zostaną przepisy ułatwiające zatrudnienie obywateli Ukrainy na stanowisku pomocy nauczyciela, a także zmiany umożliwiające zwiększenie wsparcia ukraińskich uczniów przez kadrę pedagogiczną. Co istotne rząd przeznaczy dodatkowe środki z budżetu państwa na kształcenie uczniów z Ukrainy. Wszystko po to, by pomóc ukraińskim obywatelom, którzy w wyniku wojny znaleźli się na terytorium Polski.

 Szanowni Rodzice, dziękuję za Państwa aktywną postawę i gotowość do niesienia pomocy ukraińskim rodzinom. Państwa bezinteresowne zaangażowanie godne jest najwyższego uznania. Głęboko wierzę, że ta pomoc ­‒ w postaci choćby najmniejszych gestów ułatwiających przybywającym do Polski obywatelom Ukrainy odnalezienie się w nowych warunkach ‒ to przykład solidarności w obliczu ludzkiej tragedii. Dziękuję również za wspieranie Dyrektorów i Nauczycieli w przygotowywaniu szkół i placówek edukacyjnych na przyjęcie ukraińskich uczniów.   

Drodzy Uczniowie, jestem dumny, że z wyjątkową dojrzałością zareagowaliście na potrzeby Waszych rówieśników z Ukrainy, którzy uciekając przed wojną, znaleźli schronienie w naszym kraju i zdecydowali się na podjęcie edukacji w polskich szkołach. Mam nadzieję, że wspólna nauka będzie dobrą okazją do wymiany doświadczeń i zacieśniania relacji. Dziękuję za wszelkie gesty solidarności z ukraińskimi uczniami. To Wy będziecie dla nich przewodnikami w poznawaniu naszego kraju. Wiem, że sprostacie temu zadaniu.

Chcę Was także zapewnić, że pomimo wojny w Ukrainie, będziecie mogli w sposób niezakłócony kontynuować naukę i przygotowywać się do egzaminów. Jesteście bezpieczni, bo Polska jest ważną częścią NATO – najpotężniejszego sojuszu obronnego na świecie.

Szanowni Państwo, zapewniam o moim wsparciu i nieustających działaniach związanych z dostosowywaniem polskiego systemu oświaty do przyjmowania ukraińskich uczniów do szkół oraz placówek edukacyjnych w całym kraju. Jesteśmy otwarci na dalsze sugestie zmian legislacyjnych płynących od organów prowadzących i samorządów. Życzę Państwu siły niezbędnej do tego, aby sprostać czekającym nas wszystkich wyzwaniom.

Przed nami najważniejszy z egzaminów ‒ egzamin z człowieczeństwa.

 Z wyrazami szacunku

Przemysław Czarnek

Minister Edukacji i Nauki

16 marca 2022

UWAGA! Zmiana terminarza konkursów językowych

Dyrekcja I Liceum Ogólnokształcącego im. Gen. J.H. Dąbrowskiego w Kutnie informuje, że w związku z zaostrzającą się sytuacją epidemiologiczną oraz wprowadzeniem nauki zdalnej do 27.02.2022 r., zmuszeni jesteśmy dokonać zmian w harmonogramie XVIII edycji Międzyszkolnego Konkursu Języków Obcych.

Kolejny – pisemny finał – odbywający się w I LO planujemy przeprowadzić w marcu b.r., a nie jak dotychczas zamierzaliśmy w dniu 8.02.2022 r. Informację o nowym terminie kolejnego etapu otrzymają Państwo po powrocie szkół do nauki stacjonarnej.

4 lutego 2022

UWAGA!

Przewodniczący klas proszeni są o zgłoszenie się do 3 grudnia do gabinetu medycznego .

24 listopada 2021
Przejdź do -  Zapraszamy do udziału w konkursach związanych z obchodami  80 rocznicy utworzenia Armii Krajowej

Zapraszamy do udziału w konkursach związanych z obchodami 80 rocznicy utworzenia Armii Krajowej

 "Społeczny Komitet obchodów 80 rocznicy utworzenia Armii Krajowej" w ramach 140 dni z Polskim Państwem Podziemnym -  27.09.2021-14.02.2022, zaprasza wszystkich chętnych do wzięcia udziału w konkursach związanych z tą rocznicą. Dla zwycięzców przewidziano cenne nagrody, a także certyfikaty dla opiekunów i placówek.
Inicjatywa 140 dni z Polskim Państwem Podziemnym i obchody 80 rocznicy utworzenia Armii Krajowej są objęte patronatem honorowym Łódzkiego Kuratora Oświaty Waldemara Flajszera, a także Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu  prof. dr hab. Piotra Glińskiego, Marszałka Województwa Łódzkiego Grzegorza Schreibera.
Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem konkursów.

Lista konkursów w ramach 80 rocznicy utworzenia Armii Krajowej

1. Konkurs Plastyczny "Laurka dla AK-owca"

    informacja ogólna w pliku pdf http://80ak.pl/ak_laurka

    Regulamin w pliku pdf http://80ak.pl/regulamin-laurka-dla-akowca

2. Konkurs wokalny "Nasza Radość i Duma"

    informacja ogólna w pliku pdf https://80ak.pl/ak_radosc_i_duma/

    Regulamin w pliku pdf http://80ak.pl/regulamin-nasza-radosc-i-duma

3. Konkurs filmowy "80 sekund na 80-lecie AK"

    informacja ogólna w pliku pdf https://80ak.pl/ak-80-na-80/

    Regulamin w pliku pdf http://80ak.pl/regulamin-80-na-80-AK

4. krajoznawczy "Pinezka AK"

    informacja ogólna w pliku pdf https://80ak.pl/KonkursPinezka/

    Regulamin w pliku pdf http://80ak.pl/regulamin-pinezka-ak

Z poważaniem

Społeczny Komitet obchodów 80 rocznicy utworzenia Armii Krajowej : Jan Królikowski, Krzysztof Łomiński, Andrzej Korytkowsk,i Tomasz Szamburski

 

 

18 listopada 2021
Przejdź do - Zmiana numeru telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży

Zmiana numeru telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży

Szanowni Państwo,

uprzejmie informujemy, że ogólnopolska infolinia dla dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów POMAGAMY (800 800 605) od 1 listopada br. zastąpiona będzie telefonem zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Nowy bezpłatny numer, pod którym dzieci i młodzież będą mogły otrzymać wsparcie psychologiczne, to 800 12 12 12. Telefon i czat internetowy będą czynne przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Czat nie wymaga logowania oraz instalowania żadnej aplikacji. Połączenia telefonicznie nadal pozostaną bezpłatne, a rozmówcy będą mieli zapewnioną dyskrecję i anonimowość.

Poniżej przekazujemy link do strony Rzecznika Praw Dziecka, na której znajdą Państwo wszystkie informacje związane z Dziecięcym Telefonem Zaufania RPD: https://brpd.gov.pl/dzieciecy-telefon-zaufania-rzecznika-praw-dziecka/

Z wyrazami szacunku

Departament Wychowania i Edukacji Włączającej
Ministerstwo Edukacji i Nauki

2 listopada 2021