Jesteś tutaj: Start / AKTUALNOŚCI

AKTUALNOŚCI

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

Przejdź do - Uwaga konkurs!

Uwaga konkurs!

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Stefana Żeromskiego w Kutnie zaprasza do udziału w XIV Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Szaloma Asza.

Konkurs organizowany jest od 1993 roku, co dwa lata. Unikalne znaczenie konkursu polega na przywracaniu pamięci o polsko-żydowskiej przeszłości Kutna, a nade wszystko o Szalomie Aszu, urodzonym w Kutnie w 1880 roku wybitnym prozaiku i dramaturgu żydowskim tworzącym w jidysz, dwukrotnym kandydacie do Nagrody Nobla. Mimo światowej sławy, która zapewniła mu stałe miejsce w literaturze  lat 20. i 30.  XX w., po wojnie popadł w niemal całkowite zapomnienie. Konkurs wpisuje się w proces przywracania spuściźnie Asza utraconej pozycji w historii literatury.

Koordynator konkursu: Radosław Wąs, e-mail: r.was@bibliokutno.pl

Szczegóły: http://www.bibliokutno.pl/aktualnosc-1456xiv_ogolnopolski_konkurs_literacki_im.html

9 stycznia 2019
Przejdź do - Świętowania ciąg dalszy...

Świętowania ciąg dalszy...

Drugi dzień obchodów Święta Szkoły (10 stycznia) rozpoczął finał konkursu wiedzy o patronie „Dąbrowszczaka”. Tradycyjnie już przygotował i poprowadził go p. Andrzej Michałkiewicz. Po prawie godzinnych zmaganiach przyznane zostały nagrody trójce uczniów.  I miejsce zajęła Karolina Żak z kl. 1c, II miejsce - Jakub Rojewski  kl. 1d, III miejsce - Michał Feter kl. 1d. Tego dnia dyrektor szkoły nagrodził również Kornelię Mańk - zwyciężczynię konkursu plastycznego „Dąbrowszczak dla Niepodległej”...

 

 

10 stycznia 2019
Czytaj więcej o: Świętowania ciąg dalszy...
Przejdź do - ŚWIĘTO SZKOŁY 2019

ŚWIĘTO SZKOŁY 2019

9 stycznia każdego roku I Liceum Ogólnokształcące im. Gen. J. H. Dąbrowskiego w Kutnie obchodzi swoje święto. Z tej okazji w KDK odbył się koncert zatytułowany „Dąbrowszczak dla niepodległej”. Na program składało się dwanaście utworów o tematyce patriotycznej, powstałych w różnych latach. Patriotyczny charakter koncertu wynikł ze zwieńczenia szeregu działań podjętych przez szkołę z okazji stulecia niepodległości, które obchodzone było w minionym roku, i wkroczenia w kolejne stulecie wolności – wyjaśnił dyrektor szkoły Przemysław Zawadzki w swoim wystąpieniu.

W tegorocznym koncercie wystąpili zarówno absolwenci szkoły  z różnych lat, jak i aktualni uczniowie oraz zaproszeni muzycy. Zespół muzyczny pod kierunkiem grającego na gitarze  basowej wokalisty Maksymiliana Ambroziaka, absolwenta „Dąbrowszczaka”, tworzyli: Maciej Olesiński, także absolwent, grający na gitarze, akordeonista i pianista Zbigniew Chojnacki, grający na trąbce Paweł Miętus, perkusista Kamil Miszewski.

Koncert poprzedzony został wręczeniem nagród dyrektora wyróżniającym się w pracy pedagogom. W tym roku otrzymali je: pedagog szkolny - Anna Horwat,  nauczycielki języka angielskiego – Magdalena Golan i Katarzyna Witczak, nauczyciel fizyki - Robert Wąs...

 

 

9 stycznia 2019
Czytaj więcej o: ŚWIĘTO SZKOŁY 2019