Jesteś tutaj: Start / AKTUALNOŚCI / APEL

APEL

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
16 października 2018

W związku z obchodami rocznicy 100 - lecia odzyskania niepodległości Muzeum Regionalne oraz Miejska  i Powiatowa Biblioteka Publiczna  w Kutnie  realizują projekt „Kutnowianie – Niepodleglości”. Inicjatywa ma na celu stworzenie wystawy oraz cyfrowego archiwum „Cyfrowe Kutno – 100 lat niepodległości” we współpracy z Archiwum Państwowym w Płocku Oddział w Kutnie, upamiętniających to historyczne wydarzenie,  poświęconych udziałowi w nim mieszkańców Kutna. Zwracamy się z apelem i uprzejmą prośbą do Mieszkańców miasta i powiatu o wypożyczenie, przekazanie lub udostępnienie w celu utrwalenia w formie cyfrowej pamiątek, eksponatów związanych z okresem odzyskania niepodległości...

 

 

Ekspozycja będzie dotyczyła następujących obszarów pamięci:

1.      Walki o niepodległość w latach 1914-21, udział w powstaniach, wojnie polsko- bolszewickiej

2.      Udział w różnych partiach, organizacjach i stowarzyszeniach ( np. Polska Partia Socjalistyczna, Narodowa Demokracja, Sokół, Polska Organizacja Wojskowa, Strzelec)

3.      Wsparcie mieszkańców Kutna dla odradzającej się Polski ( udział w zbiórkach pieniężnych,  manifestacjach , przekazywanie darów itp.)

4.      Walki na frontach II wojny światowej, działanie w strukturach państwa podziemnego

Ponadto prosimy o przekazywanie wszelkich pamiątek związanych z historią Kutna i losami mieszkańców.

Zachęcamy do udostępniania fotografii, dokumentów, druków, dzielenia się wspomnieniami, relacjami. Posłużą nam one do zorganizowania wystawy czasowej upamiętniającej rolę Kutnowian w wydarzeniach lat 1914 – 1921 . Uświetni ona obchody 11 Listopada i wpisze się w kalendarz imprez towarzyszących Świętu Niepodległości.

Zgromadzone pamiątki trafią także na ekspozycję stałą poświęconą dziejom Kutna w nowo powstającym kompleksie muzealnym. Obecnie Muzeum prowadzi prace nad jej scenariuszem, poświęconym historii miasta. Pragniemy, aby w prace te włączyli się również Kutnowianie tak, aby przyszła wystawa była wspólnym dziełem mieszkańców Kutna.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie KUTNO

    KUTNO