Projekt "Get ready" - feedback z odbytych kursów.

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
15 stycznia 2018

Projekt „Get ready- gotowi do życia zawodowego w Europie” -kurs doskonalący „Methoden und Sprache” w Ratyzbonie - Izabela Tarłowska

Określenie kurs metodyczno-językowy może z pozoru nie brzmieć zbyt zachęcająco. Jednak dla nauczycieli języków obcych udział w kursie, w którym uczestniczą „językowcy”z różnych stron świata może stanowić naprawdę dużą wartość. Tak też było w przypadku mojego kursu, który odbył się w czerwcu minionego roku.

Dwutygodniowy kurs sfinansowany z funduszy unijnych w ramach programu operacyjnego POWER odbył się w Ratyzbonie. Już samo miejsce może stanowić dużą zachętę dla osób planujących własne doskonalenie. Bawaria to przecież jeden z najpiękniejszych krajów związkowych Niemiec, a sama Ratyzbona ze swoim średniowiecznym Starym Miastem wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO przyciąga turystów z różnych zakątków świata. Pobliska Pasawa, klasztor Weltenburg to także inne z wielu atrakcji okolicy. Ale nie tylko możliwość doświadczenia tych pięknych miejsc lecz także przede wszystkim sam program kursu stanowił dla mnie dobrą okazję do „odświeżenia” własnych umiejętności językowych, „szlifowania” niuansów i zgłębiania pułapek językowych. Styczność z żywym, mówionym językiem, kontakt z kulturą, obyczajowością i tradycjami z pewnością wzbogaca i inspiruje na poziomie zawodowym i także osobistym. A kontakt z innymi „językowcami” jest zawsze płaszczyzną do wymiany doświadczeń zawodowych i źródłem inspiracji.  Możliwość wymiany myśli , dokonywania porównań, wsłuchania się w pomysły innych „napędza” własny warsztat pracy. Kurs podzielony na bloki językowy i metodyczny prowadzony przez nauczycieli-praktyków pracujących na co dzień z osobami z różnych stron świata i na różnych poziomach zaawansowania pozwolił mi z jednej strony spojrzeć na problemy nauczania z bardzo różnych perspektyw, z drugiej zdecydowanie udoskonalił moje umiejętności językowe. Możliwość pozyskania wielu ciekawych materiałów dydaktycznych i krajoznawczych, także podczas wycieczek po Ratyzbonie i okolicy, wizyty w tradycyjnych lokalach bawarskich, w teatrze, uczestnictwo w zajęciach prowadzonych metodą „lerning by doing” (lekcja gotowania  po „bawarsku”), poznanie praktycznych możliwości wykorzystania nowoczesnych technologii w procesie nauczania – to wszystko i wiele innych elementów stanowi duże walory kursu. Najważniejsze jest dla mnie jednak to, że nawiązane kontakty i przyjaźnie z uczestnikami z różnych zakątków Europy trwają do dziś i inspirują moją zawodową codzienność. 

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie