Projekt "Get ready" - feedback z odbytych kursów.

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
15 stycznia 2018

Anna Wdowiak
nauczycielka języka francuskiego

 W dniach 24 lipca-4 sierpnia odbyłam staż pedagogiczny w Bordeaux we Francji,. Celem stażu było m.in. poznanie nowych technik nauczania, pogłębienie wiedzy o języku, kulturze, historii Francji i regionu, współpraca w grupie międzynarodowej, doskonalenie własnego warsztatu pracy.

Zajęcia były prowadzone przez wykładowców dobrze przygotowanych do pracy z nauczycielami, prezentujących nowe narzędzia i metody pracy w klasie.  W  trakcie zajęć ćwiczyliśmy wykorzystanie autentycznych materiałów audiowizualnych w procesie dydaktycznym, stosowanie gier i zabaw na zajęciach w celu rozwijania kompetencji językowych uczniów. Bardzo ważne było przedstawienie  zasobów internetowych przygotowanych do wykorzystania na zajęciach języka francuskiego.

Nie do przecenienia był kontakt z nauczycielami z innych krajów. Niezwykle cenna była wymiana doświadczeń, porównywanie systemów edukacyjnych, miejsca języka francuskiego w nauczaniu w poszczególnych krajach czy formy egzaminu maturalnego z języka obcego. Nawiązane kontakty zaowocują być może wymianą uczniów.

Mi osobiście możliwość uczestniczenia w stażu pozwoliła odświeżyć  umiejętności językowe, poszerzyć zasób słownictwa z różnych rejestrów językowych, być na bieżąco z ewolucją języka francuskiego.  W trakcie zajęć ćwiczyliśmy również tworzenie materiałów multimedialnych co z pewnością wykorzystam na zajęciach z uczniami.

Dodatkowym atutem kursu był zaproponowany program kulturalny: zwiedzanie muzeów, wycieczki, wyjścia do bibliotek i na koncerty , zwiedzanie miasta z przewodnikiem, wyjazdy do najciekawszych miejsc regionu.

Staż spełnił  moje oczekiwania i z pełną odpowiedzialnością mogę polecić taki wyjazd innym nauczycielom.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie